»Negativni paradoks v Sloveniji je, da smo žal med rekorderji na svetu po uporabi in izmetu plastenk na prebivalca.«
»Pri vsakem odpiranju plastenke zaužijemo mikroplastiko.«
»Lahko sčasoma pride do naraščanja prehajanja snovi iz embalaže v vodo, saj proizvajalci niso predvideli večkratne uporabe plastenke.«
»Res ne vidimo smisla v tem, da namesto sistema ponovno uporabljive embalaže, ki je v preteklosti že odlično deloval, večino pijač kupujemo v plastenkah, za recikliranje in ponovno izdelavo katerih porabljamo dragocene vire.«
»So države, kjer porabijo po deset plastenk vode na prebivalca na leto, in ob misli, da imamo v Sloveniji pretežno kakovostno vodo, je teh 67 plastenk vode absolutno preveč.«
»Odkar imamo od leta 2013 dneve odprtih vrat, je predsedniško palačo obiskalo več kot 25.000 ljudi. Zlasti v poletnih mesecih je po plastenki seglo zelo veliko ljudi. Če bo šlo vse po načrtih, konec tega leta in pozneje ne bo več tako.«
»V tujini poznamo kavcijski sistem za embalažo, to prihaja tudi v Slovenijo in nam bo precej – vsaj v primeru plastenk in pločevink – po eni strani zmanjšalo onesnaževanje narave, po drugi strani pa tudi olajšalo krožno gospodarstvo embalažnega toka, ker bo lažje ponovno reciklirati plastenke v same plastenke, ne pa v tekstil ali neko vrtno pohištvo.«
»Če kdo misli, da predlog evropske uredbe le spodbuja enakovredne kavcijske sisteme tudi za povratne steklenice, ga vabim, da kupi pivo ali vino v ponovno napolnjeni plastenki ali pločevinki. Brez več povratnih steklenic enostavno ne bomo dosegli zadanih ciljev.«
»Iz ene plastenke lahko dobimo prejo, iz katere naredimo športno oblačilo, potem pa športno oblačilo razgradimo, dobimo spet tereftalno kislino, ki jo repolimeriziramo in spet naredimo plastenko.«
»Kar nas najbolj skrbi, je to, ali bomo dosegli cilj ločeno zbranih odpadnih plastenk pijač v višini 90 odstotkov do 1. januarja 2029 in najmanj 77 odstotkov ločeno zbranih odpadnih plastenk pijač do 1. januarja 2025.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju